Site Map | Contact Us | Home
13th Annual Column Awards Ballot
The Column Awards

The Awards
Round 1 Voting
Program Advertising
Voting Academy
Request Voting Code
2017 Nominations
Voting FAQ
Eligibility Guidelines
Past Recipents
Board Liaisons

The Awards
About Us
Mission
Contact Us

The Awards
Subscribe
Reviews

More Information

The 16th Annual Column Awards Nominees


Video provided by
The Lone Star Webcast Network

FrontierTelevision.com - from Spark Productions

Best Musical - Equity
BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
DOGFIGHT - WaterTower Theatre
FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
HANDS ON A HARDBODY  - Theatre Three
THE BOY FROM OZ - Uptown Players
THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Best Musical - Non-Equity
CABARET - Runway Theatre
GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
HAIR - Greater Lewisville Community Theatre
LEGALLY BLONDE - Denton Community Theatre
LITTLE SHOP OF HORRORS - Plaza Theatre Company
PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
XANADU - ONSTAGE in Bedford
Best Play - Equity
BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
GOOD PEOPLE - WaterTower Theatre
HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
SHEAR MADNESS - Theatre Three
VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
VENUS IN FUR Circle Theatre
Best Play - Non-Equity
DOUBT, A PARABLE - Theatre Arlington
ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
KILLER JOE - L.I.P. Service
STIFF - Fun House Theatre and Film
YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
[SIC] - Echo Theatre
Steve Lovett Award for Outstanding New Work by a Local Playwright
Annie Benjamin, Kateri Cale, Lorena Davey, Terri Ferguson, & Shelby-Allison Hibbs - THE ECHO ROOM PRESENTS: HER SONG - Echo Theatre
Ben Schroth - SHERLOCK HOLMES ON ICE - Pocket Sandwich Theatre
James Wesley - ART AND SCIENCE - Uptown Players
Jeff Swearingen - STIFF - Fun House Theatre and Film
Jeff Swearingen, Bren Rapp - MORTGAGE: THE MUSICAL - Fun House Theatre and Film
Nick Haley - HERBBITS WIZARDS AND BORKS , OH MY! - Pocket Sandwich Theatre
Seth MaGill, Shawn MaGill and Michael Federico - ON THE EVE - Theatre Three
Best Director of a Musical - Equity
Cheryl Denson - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Jason Morgan - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Jeffrey Schmidt - ON THE EVE - Theatre Three
Joel Ferrell - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Rene Moreno - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Terry Martin - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
Best Director of a Musical - Non-Equity
Bill Sizemore - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Chris Robinson - HAIR - Greater Lewisville Community Theatre
Clay White - LEGALLY BLONDE - Denton Community Theatre
Derek Whitener - CABARET - Runway Theatre
Lon Barrera - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Michael Serrecchia - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Best Director of a Play - Equity
Artie Olaisen - CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
B. J. Cleveland - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Bruce R. Coleman - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Harry Parker - HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
Joel Ferrell - DRIVING MISS DAISY - Dallas Theater Center
Kevin Moriarty - OEDIPUS EL REY - Dallas Theater Center
Krista Scott - VENUS IN FUR Circle Theatre
Best Director of a Play - Non-Equity
Dave Schmidt - THE SOLID GOLD CADILLAC - MainStage Irving - Las Colinas
Emily Scott Banks - DOUBT, A PARABLE - Theatre Arlington
JaceSon P. Barrus - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - KILLER JOE - L.I.P. Service
Jeff Swearingen - STIFF - Fun House Theatre and Film
Sharon Veselic - BOEING BOEING - Greater Lewisville Community Theatre
Terri Ferguson - [SIC] - Echo Theatre
Best Musical Director of a Musical - Equity
Jay Dias - THE GOLDEN APPLE - Lyric Stage
Kristin Spires - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Lauren Morgan - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Mark Mullino - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Mark Mullino - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
Pam Holcomb-McLain - A CIVIL WAR CHRISTMAS - Theatre Three
Scott A. Eckert - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Best Musical Director of a Musical - Non Equity
Adam Wright - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Kristin Spires - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Mary Helen Atkins - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Mary Medrick - ANYTHING GOES - Rockwall Summer Musicals
Rebecca Lowrey - CABARET - Runway Theatre
Soni Barrus - THE KING AND I - Plaza Theatre Company
Best Choreographer of a Musical - Equity
Eddie Floresca - PAGEANT - Uptown Players
Jeremy Dumont - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Joel Ferrell - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
John De Los Santos - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
John De Los Santos - THE GOLDEN APPLE - Lyric Stage
Stefanie Glenn - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Best Choreographer of a Musical - Non-Equity
Amy Parsons - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Brandon Harvey - CABARET - Runway Theatre
Eddie Floresca - HAIR - Greater Lewisville Community Theatre
Kelly McCain - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Megan Kelly Bates - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Tabitha Barrus - LITTLE SHOP OF HORRORS - Plaza Theatre Company
Best Stage Manager
Adam Nick Hill-Walters 
Barrie Alguire 
Cessany Ford 
Dwight Sandell 
Sarahi Salazar 
Stew Awalt 
Best Actor in a Musical - Equity
Alex Ross (Peter Allen) - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Andy Baldwin (Menelaus) - THE GOLDEN APPLE - Lyric Stage
Jason Kane (Tevye) - FIDDLER ON THE ROOF - Lyric Stage
John Campione (Clyde Barrow) - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Tom DeWester (Chairman) - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Zak Reynolds (Eddie Birdlace) - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
Best Actor in a Musical - Non-Equity
Dustin Simington (Sonny Malone) - XANADU - ONSTAGE in Bedford
JaceSon P. Barrus (Fred Graham/Petruchio) - KISS ME KATE - Plaza Theatre Company
Joshua Sherman (The Baker) - INTO THE WOODS - Artes de la Rosa Cultural Center for the Arts
Mikey Abrams (Emcee) - CABARET - Runway Theatre
Robert Banks (Herbie) - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Tim Brawner (Emmett Forest) - LEGALLY BLONDE - Denton Community Theatre
Best Actor in a Play - Equity
B.J. Cleveland (Tony) - SHEAR MADNESS - Theatre Three
Ben Bryant (Nigel Grouse) - REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
Bob Hess (Vanya) - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Chris Hury (Thomas) - VENUS IN FUR Circle Theatre
David Coffee (Thurston/Elmer/Bertha/Aunt Pearl) - A TUNA CHRISTMAS - Casa Manana
Terry Vandivort (Ben Lyons) - THE LYONS - Uptown Players
Best Actor in a Play - Non-Equity
Aaron Roberts (Father Brendan Flynn) - DOUBT, A PARABLE - Theatre Arlington
Jason Kane (Max Reinhart) - SHAKESPEARE IN HOLLYWOOD - MainStage Irving - Las Colinas
John Tillman (Richard Hannay) - THE 39 STEPS - ONSTAGE in Bedford
Joshua Hahlen (Chris Smith) - KILLER JOE - L.I.P. Service
Ken Orman (Bernard) - BOEING BOEING - Greater Lewisville Community Theatre
Luke Hunt (Stanley T. Banks) - FATHER OF THE BRIDE - Plaza Theatre Company
Best Actress in a Musical - Equity
Juliette Talley (Rose Fenny) - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
Kayla Carlyle (Bonnie Parker) - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Lauren Morgan (Rosa Bud/Diedre Peregrine) - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Lee Jamison (Edwin Drood/Alice Nutting) - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Martha Harms (Antoinette/Marie) - ON THE EVE - Theatre Three
Sarah Elizabeth Smith (Liza Minnelli) - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Best Actress in a Musical - Non-Equity
Daron Cockerell (Lilli Vanessi/Katherine) - KISS ME KATE - Plaza Theatre Company
Jenny Tucker (Rose) - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Kourtney Kimbrough (Carlotta) - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Meredith Browning (Guenevere) - CAMELOT - Plaza Theatre Company
Rachel Robertson (Sally Bowles) - CABARET - Runway Theatre
Sarah Dickerson (Clio/Kira) - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Best Actress in a Play - Equity
Diana Sheehan (Diana Vreeland) - FULL GALLOP - WaterTower Theatre
Diana Sheehan (Masha) - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Jessica Cavanagh (Margaret) - GOOD PEOPLE - WaterTower Theatre
Liz Mikel (Blues Speak Woman) - SPUNK - WaterTower Theatre
Wendy Welch (Sonia) - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Yolonda Williams (Vera Stark) - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Best Actress in a Play - Non-Equity
Amber Devlin (Sister Aloysius Beauvier) - DOUBT, A PARABLE - Theatre Arlington
Hilliary Brainard (Dottie Smith) - KILLER JOE - L.I.P. Service
Kelsey Leigh Ervi (Babette) - [SIC] - Echo Theatre
Melanie Mason (Doris) - SAME TIME, NEXT YEAR - ONSTAGE in Bedford
Stacey Greenawalt (Lotty Wilton) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Tina Barrus (Rose Arnott) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Best Supporting Actor in a Musical - Equity
Ben Phillips (Gandalf/Galadriel) - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Chris Ramirez (Chris) - HANDS ON A HARDBODY  - Theatre Three
David Price (Buck Barrow) - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Greg Hullett (Strider) - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Gregory Hullett (Mr. Trevor Graydon) - THOROUGHLY MODERN MILLIE - Garland Summer Musicals
Kyle Montgomery (Greg) - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Randy Pearlman (Bilbo/Boromir/Balrog) - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Best Supporting Actor in a Musical - Non-Equity
Billy Betsill (Duke) - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Runway Theatre
Dan Servetnick (Cholet) - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Dennis Canright (Danny Maguire, Zeus) - XANADU - ONSTAGE in Bedford
G. Aaron Siler (The Plant) - LITTLE SHOP OF HORRORS - Plaza Theatre Company
Hunter Lewis (Sir Evelyn Oakleigh) - ANYTHING GOES - Rockwall Summer Musicals
Lon Barrera (Herr Schultz) - CABARET - Runway Theatre
Best Supporting Actor in a Play - Equity
Andy Baldwin (Templeton) - CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
Ben Phillips (Marty) - HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
Brad Stephens (Hal) - HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
David Coffee (Caliban) - THE TEMPEST - Trinity Shakespeare Festival
David Lugo (Laius/El Huesero/Esfinge/Coro) - OEDIPUS EL REY - Dallas Theater Center
Evan Fentriss (Spike) - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Scott Nixon (Adrian Garson) - REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
Best Supporting Actor in a Play - Non-Equity
Gregory Hullett (Dickie Thimble / Bat Dolphin) - YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
Jay Lewis (Frederick Arnott) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Jonathan Metting (Mellersh Wilton) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Kit Hussey (Big Daddy) - CAT ON A HOT TIN ROOF - Stolen Shakespeare Guild
Neil Rogers (Mr. Blessington) - THE SOLID GOLD CADILLAC - MainStage Irving - Las Colinas
Shane Beeson (Milt Fields) - LAUGHTER ON THE 23RD FLOOR - Runway Theatre
Trey Albright (Ansel Smith) - KILLER JOE - L.I.P. Service
Best Supporting Actress in a Musical - Equity
Arianna Movassagh (Raz etc.) - A CIVIL WAR CHRISTMAS - Theatre Three
Debbie Brown (Mother Hare) - THE GOLDEN APPLE - Lyric Stage
Janelle Lutz (Judy Garland) - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Jenny Ledel (Simone/Caroline) - ON THE EVE - Theatre Three
Karen Matheny (Helena Landless/ Janet Conover) - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Kelsey Milbourn (Legolas/Arwen) - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Best Supporting Actress in a Musical - Non-Equity
Anna Marie Boyd (Dainty June) - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Carlee Cagle (Lois Lane/Bianca) - KISS ME KATE - Plaza Theatre Company
Daron Cockerell (Pickles) - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Runway Theatre
Diane Powell (Melpomene, Medusa) - XANADU - ONSTAGE in Bedford
ElizaBeth Bontley (Fraulein Schneider) - CABARET - Runway Theatre
Shannon Walsh (Calliope, Aphrodite) - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Best Supporting Actress in a Play - Equity
Amber Devlin (Charlotte) - BEYOND THERAPY - Stage West
Gene Raye Price (Mrs. Schubert) - SHEAR MADNESS - Theatre Three
Kristen McCullough (Lisa Lyons) - THE LYONS - Uptown Players
Lee Jamison (Gloria) - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Nadine Marissa Donaldson (Cassandra) - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Pam Dougherty (Dottie) - GOOD PEOPLE - WaterTower Theatre
Susan Riley (Nan) - HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
Best Supporting Actress in a Play - Non-Equity
Andi Allen (Julia) - LEND ME A TENOR - Pocket Sandwich Theatre
Delynda J. Moravek (Cora) - CALENDAR GIRLS - Greater Lewisville Community Theatre
Jennifer Fortson (Caroline Bramble) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Leslie Boren (Sharla Smith) - KILLER JOE - L.I.P. Service
Steph Garrett (Phillippa / Luck Lady) - YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
Trich Zaitoon (Mrs. Graves) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Best Featured Actor in a Musical - Equity
Ben Phillips (Le Cure) - THE BAKERS WIFE - PFAMILY ARTS
Chamblee Ferguson (Riff Raff) - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Gary Payne (Durdles/ Nick Cricker) - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Jackie L. Kemp (The Rabbi) - FIDDLER ON THE ROOF - Lyric Stage
John Campione (Enjolras/Ensemble) - LES MISERABLES - Dallas Theater Center
Westin Brown (Young Peter Allen) - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Best Featured Actor in a Musical - Non-Equity
Clint Gilbert (Armand St. Just) - THE SCARLET PIMPERNEL - Artisan Center Theatre
David Plybon (Pop) - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
David Vaughn (Ernst Ludwig) - CABARET - Runway Theatre
Martin Guerra (Dr. Madden/Dr. Fine) - NEXT TO NORMAL - ONSTAGE in Bedford
Ozzie Ingram (King Pellinore) - CAMELOT - Plaza Theatre Company
Travis Ponikiewski (Victor) - CABARET - Runway Theatre
Best Featured Actor in a Play - Equity
Aaron Roberts (Max/ Peter) - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Christopher J. Deaton (Brian Hutchins) - THE LYONS - Uptown Players
Gordon Fox (The Stranger) - REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
Jeff McGee (Sir Bernard Humphries) - THE EXPLORERS CLUB - Stage West
Randy Pearlman (Dr. Dorian, Uncle, Fair Announcer) - CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
Regan Adair (Professor Moriarty) - SHERLOCK HOLMES: THE FINAL ADVENTURE - Dallas Theater Center
Best Featured Actor in a Play - Non-Equity
Chris Jordan (Robert) - SEARCH AND DESTROY - L.I.P. Service
Clayton Cunningham (John) - CALENDAR GIRLS - Greater Lewisville Community Theatre
Craig Boleman (Rod) - CALENDAR GIRLS - Greater Lewisville Community Theatre
David Hartley (Lucas Brickman) - LAUGHTER ON THE 23RD FLOOR - Runway Theatre
Jason Leyva (Killer Joe Cooper) - KILLER JOE - L.I.P. Service
Michael McCray (Lawrence/Liam) - CALENDAR GIRLS - Greater Lewisville Community Theatre
Michael McMillan (Antony Wilding) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Best Featured Actress in a Musical - Equity
Christia Mantzke (Madame Thenardier/Ensemble) - LES MISERABLES - Dallas Theater Center
Delynda Johnson Moravec (Virgina) - HANDS ON A HARDBODY  - Theatre Three
Julie Johnson (Magenta) - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Kim Borge (Dana) - SOHO CINDERS - Uptown Players
Liz Mikel (Eddie/Dr. Scott) - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Morgan Mabry Mason (Janet) - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Stephanie Felton (Clodagh) - SOHO CINDERS - Uptown Players
Best Featured Actress in a Musical - Non-Equity
Becca Brown (Electra) - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Dani Altshuler (Baby June) - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Kate Vela (Tuptim) - THE KING AND I - Plaza Theatre Company
Lindsay Hayward (Fraulein Kost) - CABARET - Runway Theatre
Natalie Coca (Brooke Wyndham) - LEGALLY BLONDE - Denton Community Theatre
Shannon Garcia (Euterpe, Siren, Andrews Sister, Thetis) - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Best Featured Actress in a Play - Equity
Alyssa Robbins (Miranda) - THE TEMPEST - Trinity Shakespeare Festival
Audrey (Ahern) - STARBRIGHT & VINE - Stage West
Julia Golder (Nina) - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Krishna Smitha (Miss Dell) - LESS THAN KIND BY TERENCE RATTIGAN - Theatre Three
Lisa Anne Haram (Nurse) - THE LYONS - Uptown Players
Regina Washington (Martha Pentecost) - JOE TURNERS COME AND GONE - African American Repertory Theater
Best Featured Actress in a Play - Non-Equity
Amber Quinn (Lady Boyle) - SUPERIOR DONUTS - Greater Lewisville Community Theatre
Contance Gold Parry (Lou Pepper) - YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
Jayjeny Smith (Lauren) - SEARCH AND DESTROY - L.I.P. Service
JoAnn Gracey (Costanza) - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Lori Jones (Estelle) - THE SOLID GOLD CADILLAC - MainStage Irving - Las Colinas
Lynsey Hale (Helen) - LAUGHTER ON THE 23RD FLOOR - Runway Theatre
Chita Rivera Dance Award - Male
Andrew Friedrich - CABARET - Runway Theatre
Ben Midkiff - THE KING AND I - Plaza Theatre Company
Hayden Clifton - THE GOLDEN APPLE - Lyric Stage
Lamar Brown - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Logan Coley Broker - CABARET - Runway Theatre
Michael Russell - THOROUGHLY MODERN MILLIE - Garland Summer Musicals
Chita Rivera Dance Award - Female
Alex Altshuler - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Emily Ford - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Jayjeny Smith - THE BEULAVILLE BAPTIST BOOK CLUB PRESENTS: A BUR-LESS-Q NUTCRACKER! - MBS Productions
Jennie Jermaine - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Katherine Balaban - THE KING AND I - Plaza Theatre Company
Kelly McCain - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Best Original Costume Design of a Musical - Equity
Audrey Wasilewski, Joel McCrary - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Bruce R. Coleman - ON THE EVE - Theatre Three
Derek Whitener - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK CHRISTMAS MUSICAL - WaterTower Theatre
Lauren Morgan - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Lyle Huchton - RAPUNZEL! RAPUNZEL! A VERY HAIRY FAIRY TALE - Dallas Children's Theater
Suzi Cranford - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Best Original Costume Design of a Musical - Non-Equity
Derek Whitener, Victor Newman Brockwell - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Hope Cox - HAIR - Greater Lewisville Community Theatre
Lauren Morgan - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
Ryan Matthieu Smith - CABARET - Garland Civic Theatre
Tina Barrus - THE KING AND I - Plaza Theatre Company
Victor Newman Brockwell - CABARET - Runway Theatre
Best Original Costume Design of a Play - Equity
Jen J. Madison - REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
Lyle Huchton - CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
Michael Robinson - THE EXPLORERS CLUB - Stage West
Suzi Cranford - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Tammy Spencer - A TUNA CHRISTMAS - Casa Manana
Tory Padden - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Best Original Costume Design of a Play - Non-Equity
Christina Cook - YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
Derek C. Whitner - SAME TIME, NEXT YEAR - ONSTAGE in Bedford
Lauren Morgan - AS YOU LIKE IT - Stolen Shakespeare Guild
Patsy DAussat - LEADING LADIES - Runway Theatre
Ryan Matthieu Smith - KILLER JOE - L.I.P. Service
Tina Barrus - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Best Lighting Design of a Musical - Equity
Amanda West - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Colin K. Bills - LES MISERABLES - Dallas Theater Center
Jason Foster - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
Jaymi Lee Smith - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
John Leach - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Rachel Hartzler - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Best Lighting Design of a Musical - Non-Equity
Bryan Douglas - GYPSY - Stolen Shakespeare Guild
G. Aaron Siler & Cameron Barrus - LITTLE SHOP OF HORRORS - Plaza Theatre Company
Ken Davis - HAIR - Greater Lewisville Community Theatre
Sam Nance - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Scott Davis - CABARET - Runway Theatre
Scott Davis - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Best Lighting Design of a Play - Equity
Aaron Johansen - OEDIPUS EL REY - Dallas Theater Center
Amanda West - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Dan Schoedel - THE ADVENTURES OF TOM SAWYER - WaterTower Theatre
Jason Foster - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
John Leach - HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
Sam Nance - REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
Best Lighting Design of a Play - Non-Equity
Branson White - KILLER JOE - L.I.P. Service
Bryan Douglas - CAT ON A HOT TIN ROOF - Stolen Shakespeare Guild
Ian Garland - THE SOLID GOLD CADILLAC - MainStage Irving - Las Colinas
JaceSon P. Barrus - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Kyle Harris - THE MAN WHO CAME TO DINNER - Runway Theatre
Scott Davis - LOVE, LOSS AND WHAT I WORE - Greater Lewisville Community Theatre
Best Original Scenic Design of a Musical - Equity
Bob Lavallee - THE ROCKY HORROR SHOW - Dallas Theater Center
Jason and Lauren Morgan - THE MYSTERY OF EDWIN DROOD - Stolen Shakespeare Guild
Jeffrey Schmidt - ON THE EVE - Theatre Three
Michael Sullivan - DOGFIGHT - WaterTower Theatre
Rodney Dobbs - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Sarah Brown - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Best Original Scenic Design of a Musical - Non-Equity
Claire Floyd Devries - MORTGAGE: THE MUSICAL - Fun House Theatre and Film
George Redford - HAIR - Greater Lewisville Community Theatre
JaceSon P. Barrus - LITTLE SHOP OF HORRORS - Plaza Theatre Company
Joseph Cummings - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Kevin Brown - CABARET - Runway Theatre
Kevin Brown - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Best Original Scenic Design of a Play - Equity
Bruce R. Coleman - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Clare DeVries - THE EXPLORERS CLUB - Stage West
Clare Floyd Devries - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
Jeff Franks - CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
Kevin Brown - THE LYONS - Uptown Players
Scott Kirkham - REHEARSAL FOR MURDER! - Pegasus Theatre
Best Original Scenic Design of a Play - Non-Equity
Christopher M. Ham - YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
Claire Floyd DeVries - STIFF - Fun House Theatre and Film
Ellen Mizener - THE SOLID GOLD CADILLAC - MainStage Irving - Las Colinas
George Redford - BOEING BOEING - Greater Lewisville Community Theatre
JaceSon P. Barrus - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - KILLER JOE - L.I.P. Service
Best Sound Design of a Musical - Equity
Allen Simpson - FELLOWSHIP! THE MUSICAL PARODY OF THE FELLOWSHIP OF THE RING - Circle Theatre
Bill Eickenloff - THE GOLDEN APPLE - Lyric Stage
Marco E Salinas - ON THE EVE - Theatre Three
Ray Nardelli - LES MISERABLES - Dallas Theater Center
Scott Guenther - BONNIE & CLYDE - WaterTower Theatre
Virgil Justice - THE BOY FROM OZ - Uptown Players
Best Sound Design of a Musical - Non-Equity
Alex Krus - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Runway Theatre
Danica Bergeron - CABARET - Runway Theatre
Danica Bergeron - LEGALLY BLONDE - Denton Community Theatre
G. Aaron Siler - LITTLE SHOP OF HORRORS - Plaza Theatre Company
Mark Howard - XANADU - ONSTAGE in Bedford
Rob Stephens - PHANTOM - MainStage Irving - Las Colinas
Best Sound Design of a Play - Equity
B. J. Cleveland - VANYA AND SONIA AND MASHA AND SPIKE - Uptown Players
David H.M. Lambert - HOPE & GRAVITY - Circle Theatre
Kellen Voss - THE EXPLORERS CLUB - Stage West
Marco Salinas - CHARLOTTE'S WEB - Dallas Children's Theater
Rich Frohlich - BY THE WAY, MEET VERA STARK - Theatre Three
Ryan Rumery - SHERLOCK HOLMES: THE FINAL ADVENTURE - Dallas Theater Center
Best Sound Design of a Play - Non-Equity
Adrian L. Cook - YEAR OF THE ROOSTER - Upstart Productions
Branson White & Jason Leyva - KILLER JOE - L.I.P. Service
Dave Schmidt - THE SOLID GOLD CADILLAC - MainStage Irving - Las Colinas
JaceSon P. Barrus - ENCHANTED APRIL - Plaza Theatre Company
Kyle McClaran - APPOINTMENT WITH DEATH - Garland Civic Theatre
Scott Nixon - LAUGHTER ON THE 23RD FLOOR - Runway Theatre

NOMINATIONS BY THEATRE

African American Repertory Theater - 1
Artes de la Rosa Cultural Center for the Arts - 1
Artisan Center Theatre - 1
Casa Manana - 2
Circle Theatre - 19
Dallas Children's Theater - 8
Dallas Theater Center - 19
Denton Community Theatre - 5
Echo Theatre - 4
Fun House Theatre and Film - 6
Garland Civic Theatre - 2
Garland Summer Musicals - 2
Greater Lewisville Community Theatre - 15
L.I.P. Service - 13
Lyric Stage - 8
MainStage Irving - Las Colinas - 16
MBS Productions - 1
ONSTAGE in Bedford - 18
Pegasus Theatre - 7
PFAMILY ARTS - 1
Plaza Theatre Company - 31
Pocket Sandwich Theatre - 3
Rockwall Summer Musicals - 2
Runway Theatre - 26
Stage West - 6
Stolen Shakespeare Guild - 28
Theatre Arlington - 4
Theatre Three - 25
Trinity Shakespeare Festival - 2
Upstart Productions - 7
Uptown Players - 38
WaterTower Theatre - 23