Site Map | Contact Us | Home
The Column Awards

The Awards
Round 1 Voting
Program Advertising
Voting Academy
Request Voting Code
2017 Nominations
Voting FAQ
Eligibility Guidelines
Past Recipents
Board Liaisons

The Awards
About Us
Mission
Contact Us

The Awards
Subscribe
Reviews

More Information

The Column Awards 2012 Nominees

 
Best Musical - Equity
CABARET - Dallas Theater Center
CATS! - Garland Summer Musicals
GYPSY! - Lyric Stage
HAIRSPRAY - Casa Manana
NEXT TO NORMAL - Uptown Players
PIPPIN - Theatre Three
SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
 
Best Musical - Non-Equity
HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Greater Lewisville Community Theatre
THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
XANADU - Level Ground Arts
 
Best Play - Equity
ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
BOEING-BOEING - Circle Theatre
THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
THE TEMPEST - Dallas Theater Center
TO KILL A MOCKINGBIRD - Dallas Theater Center
 
Best Play - Non-Equity
NEIL SIMON'S RUMORS - Grand Prairie Arts Council
OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS - Artisan Center Theatre
PROPOSALS - Artisan Center Theatre
THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
THE MAN WITH THE POINTED TOES - Plaza Theatre Company
TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
 
Steve Lovett Award for Outstanding New Work by a Local Playwright
Benjamin Schroth - SHERLOCK HOLMES VERSUS GODZILLA - Pocket Sandwich Theatre
Bill Fountain - A SAMURAI NOSFERATU - Level Ground Arts
Carol M. Rice - MURDER AT THE ORIENT BURLESQUE - Rover Dramawerks
Kurt Kleinmann - DEATH IS NO SMALL CHANGE! - Pegasus Theatre
Matthew and Jil Lord - TRANNIE: A MUSICAL PARODY - Ohlook Performing Arts Center
Taffy Geisel - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
 
Best Director of a Musical - Equity
Buff Shurr / Linda Leonard - CATS! - Garland Summer Musicals
Cheryl Denson - RAGS - Lyric Stage
Joel Ferrell - CABARET - Dallas Theater Center
Len Pfluger - GYPSY! - Lyric Stage
Michael Serrecchia - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Terry Martin - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
 
Best Director of a Musical - Non-Equity
Dennis Canright - CAMELOT - Artisan Center Theatre
Dennis Canright - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
JaceSon P. Barrus, Tina Barrus - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
JaceSon P. Barrus, Tina Barrus - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
Michael Serrecchia - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Terri Hagar Scherer - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Greater Lewisville Community Theatre
 
Best Director of a Play - Equity
Andy Baldwin - GERMAN MADRID'S (LA MANO) 'THE HAND' - Broken Gears Project Theatre
Bruce R. Coleman - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
Kevin Moriarty - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Robin Armstrong - BOEING-BOEING - Circle Theatre
Scott Schwartz - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
Terry Martin - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
 
Best Director of a Play - Non-Equity
Andy Baldwin - CORPSE! - Theatre Arlington
Chris Robinson - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
G. Aaron Siler - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS - Artisan Center Theatre
John Wilkerson - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Mikey Abrams - MURDER AT THE ORIENT BURLESQUE - Rover Dramawerks
 
Best Musical Director of a Musical - Equity
Adam C. Wright - VICTOR VICTORIA - Uptown Players
Aimee Hurst Bozarth - HAIRSPRAY - Casa Manana
Elaine Davidson - CABARET - Dallas Theater Center
Jay Dias - GYPSY! - Lyric Stage
Mark Mullino - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Scott A. Eckert - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
 
Best Musical Director of a Musical - Non Equity
Bree Cockerell - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
Dick Helmcamp - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
Joey Geisel - ANNIE - Plaza Theatre Company
Richard Gwozdz - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Scott Eckert - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Tim Georgeff - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Greater Lewisville Community Theatre
 
Best Choreographer of a Musical - Equity
Joel Ferrell - CABARET - Dallas Theater Center
John de los Santos - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Josh Rhodes - HAIRSPRAY - Casa Manana
Kelly McCain - PIPPIN - Theatre Three
Paula Morelan - CATS! - Garland Summer Musicals
Vicki Squires - VICTOR VICTORIA - Uptown Players
 
Best Choreographer of a Musical - Non-Equity
Andi Allen & Emily Shaw - XANADU - Level Ground Arts
Courtney Sikora, Tabitha Barrus, Rachel Hunt - CRAZY FOR YOU - Plaza Theatre Company
Eddie Floresca - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Jeremy Dumont - THE MUSIC MAN - Garland Summer Musicals
Megan Kelly Bates - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Tabitha Barrus - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
 
Best Stage Manager
Abigail Scarborough
Adam Livingston
Cessany Ford
Heidi Shen
Lindsay Hardisty
Stefanie Glenn
 
Best Actor in a Musical - Equity
Adam Garst (Moritz) - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
C. Nicholas Morris (Munkustrap) - CATS! - Garland Summer Musicals
Cooper Rodgers (Pinocchio) - DISNEY'S MY SON PINOCCHIO: GEPPETTO'S MUSICAL TALE - Casa Manana
David Coffee (Edna Turnblad) - HAIRSPRAY - Casa Manana
Gary Lynn Floyd (Dan) - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Max Swarner (Pippin) - PIPPIN - Theatre Three
Sonny Franks (Tom Hurley) - A CATERED AFFAIR - Theatre Three
Wade McCollum (Master of Ceremonies (EMCEE)) - CABARET - Dallas Theater Center
 
Best Actor in a Musical - Non-Equity
Angel Velasco (Sonny Malone) - XANADU - Level Ground Arts
David Cook (Percival Blakeney) - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
Evan Ramos (Joseph) - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Gregory Gerardi (Joseph) - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
JaceSon P. Barrus (Frank Butler) - ANNIE GET YOUR GUN - Plaza Theatre Company
Max Swarner (J. Pierrepont Finch) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
R. Bradford Smith (Edna Turnblad) - HAIRSPRAY - Garland Civic Theatre
 
Best Actor in a Play - Equity
Andy Baldwin (Robert) - BOEING-BOEING - Circle Theatre
Chamblee Ferguson (Prospero) - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Chris Robinson (Arles Struvie et all) - RED, WHITE & TUNA - Theatre FMPAT
Gregory Lush (Harry Hay) - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
Jeff Swearingen (The Man) - GERMAN MADRID'S (LA MANO) 'THE HAND' - Broken Gears Project Theatre
Montomery Sutton (Rudi Gernreich) - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
 
Best Actor in a Play - Non-Equity
Bob Willey (Mathew Cuthbert) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Cooper Rodgers (Jim Hawkins) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
David Cook (Tom Coterel) - THE MAN WITH THE POINTED TOES - Plaza Theatre Company
Gregory Hullett (Atticus Finch) - TO KILL A MOCKINGBIRD - Garland Civic Theatre
Luke Hunt (Long John Silver, et al) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Neil Rogers (Oscar) - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
Nick Haley (Runnicles) - NO SEX PLEASE WE'RE BRITISH - ICT Mainstage
 
Best Actress in a Musical - Equity
Erica Harte (Wendla) - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Kate Wetherhead (Sally Bowles) - CABARET - Dallas Theater Center
Kayla Carlyle (Ilse) - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Mary McElree (Louise) - GYPSY! - Lyric Stage
Patty Breckenridge (Diana) - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Sally Soldo (Aggie Hurley) - A CATERED AFFAIR - Theatre Three
 
Best Actress in a Musical - Non-Equity
Christine Atwell (Marguerite St. Just) - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
Daron Cockerell (Annie Oakley) - ANNIE GET YOUR GUN - Plaza Theatre Company
Margaret Shafer (Christine ) - PHANTOM - Artisan Center Theatre
Misty Venters (Clio/Kira) - XANADU - Level Ground Arts
Morgan Mabry Mason (Rosemary) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Samantha Parrish (Tracy Turnblad) - HAIRSPRAY - Garland Civic Theatre
 
Best Actress in a Play - Equity
Betty Buckley (Martha Brewster) - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
Emily Scott Banks (George Eliot/Marian Evans) - A MOST DANGEROUS WOMAN - Echo Theatre
Kayla Carlyle (Mairead) - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
Lee Jamison (Kate Thunder) - WILD OATS - Theatre Three
Morgana Shaw (Jane) - THIS - Stage West
Tovah Feldshuh (Abigail Brewster) - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
 
Best Actress in a Play - Non-Equity
Ashlie Kirkpatrick (Alice) - YOU CAN'T TAKE IT WITH YOU - ICT Mainstage
Joanna Philips (Anne Shirley) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Laura Jones (Regina) - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
Laura Scarborough (Anne Shirley) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Lori Jones (Josie Hines) - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Tina Barrus (Florence Raines) - THE MAN WITH THE POINTED TOES - Plaza Theatre Company
 
Best Supporting Actor in a Musical - Equity
Anthony Carillo (Gabe) - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
David Coffee (Herr Schultz) - CABARET - Dallas Theater Center
Gregory Hullett (Squash) - VICTOR VICTORIA - Uptown Players
Jonathan W. Gilland (Henry) - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Lee Trull (Clifford Bradshaw) - CABARET - Dallas Theater Center
Neil Rogers (Mr. Halloran/Sam) - A CATERED AFFAIR - Theatre Three
 
Best Supporting Actor in a Musical - Non-Equity
Bill Sizemore (Moonface Martin) - ANYTHING GOES - Stolen Shakespeare Guild
Blake Rodgers (Duke) - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Greater Lewisville Community Theatre
Francis "Hank" Henry (Twimble) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
JaceSon P. Barrus (Rooster Hannigan) - ANNIE - Plaza Theatre Company
Joey Geisel (Armand St. Just) - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
Peter Dicesare (Bud Frump) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
 
Best Supporting Actor in a Play - Equity
Brad Stephens (The Scarlet Pimpernel) - SEVEN IN ONE BLOW - Circle Theatre
Daylon Walton (Dale Jennings) - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
Joe Nemmers (Caliban) - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Jordan Willis (Edward/Ensemble) - A MOST DANGEROUS WOMAN - Echo Theatre
Lee Trull (Stephano) - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Stan Graner (Steve) - BECKY'S NEW CAR - Circle Theatre
 
Best Supporting Actor in a Play - Non-Equity
Aaron Lett (Blind Pew, et al) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Burl Proctor (Nunzio) - OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS - Artisan Center Theatre
Dan Nolen, Jr. (Nunzio) - OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS - Artisan Center Theatre
Jonathan Cooper (Mr. Phillips) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Jonathan Kennedy (Ben Gunn, et al) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Phil Nixon (Frank) - OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS - Artisan Center Theatre
 
Best Supporting Actress in a Musical - Equity
Erica Harte (Natalie) - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Julie Johnson (Fraulein Schneider) - CABARET - Dallas Theater Center
Lee Jamison (Katherine) - PIPPIN - Theatre Three
Liz Mikel (Addaperle/Evillene) - THE WIZ - Dallas Theater Center
Morgana Shaw (Fastrada) - PIPPIN - Theatre Three
Whitney Hennen (Norma) - VICTOR VICTORIA - Uptown Players
 
Best Supporting Actress in a Musical - Non-Equity
Caroline Rivera (Miss Hannigan) - ANNIE - Plaza Theatre Company
Catherine Montgomery (Motormouth Maybelle) - HAIRSPRAY - Garland Civic Theatre
Jad B. Saxton (Donna - Pickles) - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Greater Lewisville Community Theatre
Sara Shelby-Martin (Melpomene/Medusa) - XANADU - Level Ground Arts
Sherry Etzel (Betty) - THE GREAT AMERICAN TRAILER PARK MUSICAL - Greater Lewisville Community Theatre
Stephanie Felton (Smitty) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
 
Best Supporting Actress in a Play - Equity
Abbey Siegworth (Elaine Harper) - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
Denise Lee (Calpurnia) - TO KILL A MOCKINGBIRD - Dallas Theater Center
Gail Cronauer (Lucille) - DIVIDING THE ESTATE - Dallas Theater Center
Jessica Renee Russell (Cecily Cardew) - THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST - WingSpan Theatre
Krista Scott (Bertha) - BOEING-BOEING - Circle Theatre
Sheila Rose (Amelia/Madame) - WILD OATS - Theatre Three
 
Best Supporting Actress in a Play - Non-Equity
Jana Offut (Miss Stacy) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Kenady Shope (Diana Berry) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Milette Siler (Myrtle Mae Simmons) - HARVEY - Plaza Theatre Company
Neeley Jonea (Rheba) - YOU CAN'T TAKE IT WITH YOU - ICT Mainstage
Shannon Walsh (Alexandra ) - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
Tabitha Barrus (Mary Read) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
 
Best Featured Actor in a Musical - Equity
Chamblee Ferguson (Ernst Ludwig) - CABARET - Dallas Theater Center
Christopher J. Deaton (Harriman F. Spitzer/Mr. Pinky/Principal/Gurad) - HAIRSPRAY - Casa Manana
Darius-Anthony Robinson (Skimbleshanks) - CATS! - Garland Summer Musicals
Jonathan Bragg (Dr Fine/Dr Madden) - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Michael Anthony Sylvester (Ringmaster) - DISNEY'S MY SON PINOCCHIO: GEPPETTO'S MUSICAL TALE - Casa Manana
Neil Rogers (Phil, Pop) - GYPSY! - Lyric Stage
 
Best Featured Actor in a Musical - Non-Equity
David Phillips (Mordred) - CAMELOT - Artisan Center Theatre
Dennis Canright (Jacob/Potiphar) - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Joey Geisel (Bert Healy, et al) - ANNIE - Plaza Theatre Company
Michael Speck (Pete) - LITTLE MARY SUNSHINE - Rover Dramawerks
Robert Long (Mr. Pinky, etal) - HAIRSPRAY - Garland Civic Theatre
Scott Taylor (Ovington, an executive) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
 
Best Featured Actor in a Play - Equity
Andrew Gentry (Edwin) - JEEVES IN THE MORNING - Stage West
Ben Bryant (Lane & Merriman) - THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST - WingSpan Theatre
Jackie L. Kemp (Vladimir Lenin) - TRAVESTIES - Theatre Three
Matt Tolbert (James) - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
Stan Graner (Ted Cleveland Jr) - THE YOUNG MAN FROM ATLANTA - Uptown Players
Van Quatto (Boo Radley) - TO KILL A MOCKINGBIRD - Dallas Theater Center
 
Best Featured Actor in a Play - Non-Equity
Billy Myers (Mr. Blair) - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Doug Fowler (Ben Hubbard) - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
G. Aaron Siler (Billy Bones) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
JaceSon P. Barrus (Capt. Flint, et al) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Randy Sarver (Vinnie Bavasi) - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Scott Nixon (Boris Kolenkhov) - YOU CAN'T TAKE IT WITH YOU - ICT Mainstage
 
Best Featured Actress in a Musical - Equity
Lisa Anne Haram (Berthe) - PIPPIN - Theatre Three
Mallory Michellann Brophy (Agnes) - GYPSY! - Lyric Stage
Sally Nystuen Vahle (Frauline Kost) - CABARET - Dallas Theater Center
Sara Shelby-Martin (Mazeppa) - GYPSY! - Lyric Stage
Sydney Porter (Little Inez) - HAIRSPRAY - Casa Manana
Taylor McKie (Bombalurina) - CATS! - Garland Summer Musicals
 
Best Featured Actress in a Musical - Non-Equity
Ashlie Kirkpatrick (Miss Krumholz, a secretary) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Diane Powell (Mildred Marie Cooper, a secretary) - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Jād B. Saxton (Maud) - LITTLE MARY SUNSHINE - Rover Dramawerks
Lori Jones (Mrs. Potiphar) - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Mallory Brophy (Jolene) - DIRTY ROTTEN SCOUNDRELS - Runway Theatre
Miranda Barrus (Goat) - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
 
Best Featured Actress in a Play - Equity
Catherine DuBord (Miranda Yarazelski) - DEATH IS NO SMALL CHANGE! - Pegasus Theatre
Erin McGrew (Pianist) - WILD OATS - Theatre Three
Liz Mikel (Mildred) - DIVIDING THE ESTATE - Dallas Theater Center
Lynn Blackburn (Pauline) - DIVIDING THE ESTATE - Dallas Theater Center
Pam Holcomb-McLain (Pianist) - WILD OATS - Theatre Three
Sherry Hopkins (Florence Craye) - JEEVES IN THE MORNING - Stage West
 
Best Featured Actress in a Play - Non-Equity
Kristi Taylor (Mrs. Hawkins) - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Lynsey Hale (Sammii) - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Milette Siler (Pamela Wright) - THE MAN WITH THE POINTED TOES - Plaza Theatre Company
Neeley Jonea (Addie) - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
Sheila Rose (Olga) - YOU CAN'T TAKE IT WITH YOU - ICT Mainstage
Trich Zaitoon (Mrs. Ethel Chauvenet) - HARVEY - Plaza Theatre Company
 
Chita Rivera Dance Award - Male
Darius-Anthony Robinson - PIPPIN - Theatre Three
David Phillips - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Eddie Floresca - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Jonathan Metting - CRAZY FOR YOU - Plaza Theatre Company
LaMar Brown - CATS! - Garland Summer Musicals
Michael Sylvester - HELLO DOLLY! - Plaza Theatre Company
 
Chita Rivera Dance Award - Female
Becca Brown - ANYTHING GOES - Stolen Shakespeare Guild
Bethany Stanelle - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Gina Gwozdz - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Kelly McCain - VICTOR VICTORIA - Uptown Players
Mallory Brophy - DIRTY ROTTEN SCOUNDRELS - Runway Theatre
Rachel Hunt - CRAZY FOR YOU - Plaza Theatre Company
 
Best Original Costume Design of a Musical - Equity
Bruce R. Coleman - PIPPIN - Theatre Three
Clint Ramos - CABARET - Dallas Theater Center
Michael A. Robinson - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Michael Robinson and Suzi Shankle - CATS! - Garland Summer Musicals
Suzi Cranford - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Tammy Spencer - HAIRSPRAY - Casa Manana
 
Best Original Costume Design of a Musical - Non-Equity
Jennifer Cadenhead - PHANTOM - Artisan Center Theatre
Michael Robinson - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Nita Cadenhead, Jennifer Cadenhead - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Ryan Matthieu Smith - HAIRSPRAY - Garland Civic Theatre
Tina Barrus - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
Tina Barrus - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
 
Best Original Costume Design of a Play - Equity
Beowulf Boritt - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Bruce R. Coleman - LA BETE - Theatre Three
Bruce R. Coleman - WILD OATS - Theatre Three
Lyle Huchton - RED, WHITE & TUNA - Theatre FMPAT
Michael A. Robinson - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
Robin Armstrong - BOEING-BOEING - Circle Theatre
 
Best Original Costume Design of a Play - Non-Equity
Jennifer Cadenhead - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Justin Kaillor - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
Nita Cadenhead - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Shannon Loose, Nita Cadenhead - PRINCE CASPIAN - Artisan Center Theatre
Suzi Cranford - MURDER AT THE ORIENT BURLESQUE - Rover Dramawerks
Tina Barrus - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
 
Best Lighting Design of a Musical - Equity
Jason Foster - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Julie N. Simmons - GYPSY! - Lyric Stage
Lap Chi Chu - CABARET - Dallas Theater Center
Leann Burns - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Samuel Rushen - HAIRSPRAY - Casa Manana
Susan A. White - CATS! - Garland Summer Musicals
 
Best Lighting Design of a Musical - Non-Equity
Adam Livingston, Natalie Berry - PHANTOM - Artisan Center Theatre
Branson White - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
Cameron Barrus - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
G. Aaron Siler - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
Natalie Berry - CAMELOT - Artisan Center Theatre
Sam Nance - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
 
Best Lighting Design of a Play - Equity
Amanda West - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
Clifton Taylor - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Jaymes Gregory - A MOST DANGEROUS WOMAN - Echo Theatre
Jeff Croiter - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
Josh Blann - WILD OATS - Theatre Three
Leann Ellis - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
 
Best Lighting Design of a Play - Non-Equity
Cameron Barrus - HARVEY - Plaza Theatre Company
G. Aaron Siler - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - PRINCE CASPIAN - Artisan Center Theatre
Lindsay Hardisty, Joey Geisel, Jason Leyva - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Robert Molina - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Sam Nance - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
 
Best Original Scenic Design of a Musical - Equity
Andy Redmon - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Bob Lavallee - CABARET - Dallas Theater Center
Bruce R. Coleman - PIPPIN - Theatre Three
Christopher Pickart - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Kelly Cox - CATS! - Garland Summer Musicals
Rodney Dobbs - VICTOR VICTORIA - Uptown Players
 
Best Original Scenic Design of a Musical - Non-Equity
Dennis Canright, Jason Leyva, Lily Stapp-Courtney - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Artisan Center Theatre
JaceSon P. Barrus - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - PHANTOM - Artisan Center Theatre
Judd Vermillion - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
Kyle Macy, JaceSon P. Barrus, G. Aaron Siler - ANNIE GET YOUR GUN - Plaza Theatre Company
Kyle McClaran - HAIRSPRAY - Garland Civic Theatre
 
Best Original Scenic Design of a Play - Equity
Anna Louizos - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
Beowulf Boritt - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Bruce R. Coleman - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
Christopher Pickart - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
Clare Floyd DeVries - BOEING-BOEING - Circle Theatre
Jeffrey Schmidt - WILD OATS - Theatre Three
 
Best Original Scenic Design of a Play - Non-Equity
Ellen Mizener - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage
G. Aaron Siler - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Jason Leyva - PRINCE CASPIAN - Artisan Center Theatre
Jason Leyva, John Wilkerson - PROPOSALS - Artisan Center Theatre
Matthew Betz - NEIL SIMON'S RUMORS - Grand Prairie Arts Council
 
Best Sound Design of a Musical - Equity
Bill Eickenloff - RAGS - Lyric Stage
Curtis Craig - SPRING AWAKENING - WaterTower Theatre
Ray Nardelli - CABARET - Dallas Theater Center
Shannon Slaton - HAIRSPRAY - Casa Manana
Virgil Justice - NEXT TO NORMAL - Uptown Players
Wes Weisheit - CATS! - Garland Summer Musicals
 
Best Sound Design of a Musical - Non-Equity
Dee Ann Blair, Richard Gwozdz - SCROOGE THE MUSICAL - Artisan Center Theatre
G. Aaron Siler - JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOR DREAMCOAT - Plaza Theatre Company
G. Aaron Siler - THE SCARLET PIMPERNEL - Plaza Theatre Company
John Tillman - GODSPELL - Onstage in Bedford
M. Shane Hurst - XANADU - Level Ground Arts
Robin Stephens - HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING - ICT Mainstage
 
Best Sound Design of a Play - Equity
Andi Allen - THE TEMPERAMENTALS - Uptown Players
Broken Chord - THE TEMPEST - Dallas Theater Center
Cheyney Coles, Andy Baldwin - GERMAN MADRID'S (LA MANO) 'THE HAND' - Broken Gears Project Theatre
Curtis Craig - ARSENIC AND OLD LACE - Dallas Theater Center
David H.M. Lambert - BOEING-BOEING - Circle Theatre
Pam Myers-Morgan - A MOST DANGEROUS WOMAN - Echo Theatre
Scott Guenther - THE LIEUTENANT OF INISHMORE - WaterTower Theatre
 
Best Sound Design of a Play - Non-Equity
G. Aaron Siler - TREASURE ISLAND - Plaza Theatre Company
Jason Leyva - OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS - Artisan Center Theatre
Jeff Mizener - YOU CAN'T TAKE IT WITH YOU - ICT Mainstage
Joey Geisel - ANNE OF GREEN GABLES - Artisan Center Theatre
Joey Geisel - PRINCE CASPIAN - Artisan Center Theatre
Richard Frohlich - THE LITTLE FOXES - ICT Mainstage

NOMINATIONS BY THEATRE

Artisan Center Theatre - 52
Broken Gears Project Theatre - 3
Casa Manana - 11
Circle Theatre - 9
Dallas Theater Center - 39
Echo Theatre - 4
Garland Civic Theatre - 7
Garland Summer Musicals - 12
Grand Prairie Arts Council - 2
Greater Lewisville Community Theatre - 6
ICT Mainstage - 33
Level Ground Arts - 7
Lyric Stage - 10
Ohlook Performing Arts Center - 1
Onstage in Bedford - 1
Pegasus Theatre - 2
Plaza Theatre Company - 51
Pocket Sandwich Theatre - 1
Rover Dramawerks - 5
Runway Theatre - 2
Stage West - 3
Stolen Shakespeare Guild - 2
Theatre Arlington - 1
Theatre FMPAT - 2
Theatre Three - 21
Uptown Players - 28
WaterTower Theatre - 19
WingSpan Theatre - 2


 

 


Streaming Live by Ustream

The Column Awards is not responsible for advertisements within the video window.